09 března 2006

Časový posun aneb kterak se ve 4 hodiny ráno probouzeti aniž stařeckou nespavostí trpěti

Stát Massachusetts se nachází v časovém pásmu UTC-5, Česká republika je v časovém pásmu UTC+1. Letadlo odlétávající z Paříže v 16 hodin středoevropského času letí dohromady 8 hodin a přistane v 18 hodin východoamerického času v Bostonu. V zimě je takový let o to krásnější, že během něho velmi pomalu a dlouho zapadá slunce.

Po přístání jsem si tedy samozřejmě přeřídil hodinky o 6 hodin zpátky. Nicméně člověk má v sobě i vnitřní biologické hodiny. Ty zhruba rozhodují, kdy se chce člověku opravdu spát a kdy člověk vstává. Přeřídit tyto hodiny je poněkud obtížnější.

Na rady kolegů tedy nechodím spát dříve jak o půlnoci místního času, abych se sám donutil probudit až v rozumnou ranní hodinu. Přesto jsem dnes vstal už ve 4 hodiny ráno (10:00 evropského) a už jsem nedokázal usnout. Ranní procházka po okolí a hurá do práce. Na fotce v popředí hotel v pozadí budova kde sídlí i naše firma (malá budka u silnice je autobusová zastávka).

V kanceláři ale nejsem sám. Předběhl mne náš americký účetní, který je už v důchodu a ve 4 hodiny se probudil také, ale narozdíl ode mne to bylo pro něj v obvyklou dobu.

9 hodin v práci se dá vcelku vydržet. Krize přichází ve 4 hodiny odpoledne, kdy se mi začíná chtít neuveřitelně spát. Trocha pohybu, teplá káva a studená voda pomáhají, takže se rozhoduju přece jenom zajet si večer do centra Bostonu a trochu se ještě projít.

Uvidím kolik toho naspím dnes.

Žádné komentáře: